Co má globální oteplování společné s ochranou proti slunci?

graphical divider

Jak s tím souvisí současné chování  lidí? Otevřený dopis lidem.

Na to, abychom vysvětlili současnou zvýšenou potřebu ochrany proti škodlivému slunečnímu záření v porovnaní s minulostí, je potřeba zamyslet se a porovnat VŠECHNY změny, které přineslo posledních 60 – 70 let. Změnilo se nejen klima ale i chování lidí. V následujících řádcích vám dokážeme, že potřeba ochrany je daná nejen klimatickou změnou ale také tím, jak se lidé chovají v posledních desetiletích.

Prolistujte si rodinná alba a prohlédněte si fotky vašich rodičů a také prarodičů, například z roku 1950! Všechny jsou sice černobílé, vnímáme je jako starožitnost, ale soustřeďte se na lidi. Páni mají saka, dlouhé kalhoty samozřejmě, mají kravaty a klobouky. Košile a dámské šaty s krátkým rukávem – nedej bože s výstřihem – jsou spíše výjimkou než pravidlem. Z černobílé fotografie není cítit zlatou sluneční záři a teplo léta, ale, věřte mi, teplo bylo a slunce svítilo. Zeptejte se starších, kolik měli dovolené (2 nebo 3 týdny za rok) a kam při ní jezdili! Jen na okraj připomenu, že volná sobota byla zavedena teprve od 60. let minulého století.

Opět se zeptejte těch starších. Kolik potkávali lidí při turistice po kopcích a v lesích? Kolik lidí tu „bajkovalo“? Kolik turistů jste viděli ve městech a na památkách? Přiblížím jeden vlastní zážitek. V červnu 1969 jsem přijel do Paříže za krásného vlahého podvečera. Pod Eiffelovou věží byli turisti. Bylo jich tam asi 50 – 100 a ani na výtah nahoru se vůbec nečekalo. Když jsem v roce 2008 přišel na to samé místo v sychravém březnovém dni, bylo tam přibližně 3 000 turistů a na výtah jich v dlouhé zatočené řadě čekalo minimálně 500! No, tato změna se mi zdá ještě větší než ta klimatická.

Zdroj: https://dennikn.sk/209860/sa-zmenilo-leto-slovensku-pozrite-ked-ste-sa-narodili-grafy/

Klima. Kdo popírá, že léta ve střední Evropě nejsou citelně teplejší, ať zavolá meteorologům. Nedávno jsem slyšel, že u nás na Slovensku bývá v létě až 62 dní s teplotou více než 30 °C (2017 SHMU http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=865) a podobně roste počet nocí, kdy teplota neklesne pod 20°C, tzv. tropická noc. Můžete odporovat, že teplo nemá s ochranou proti slunci nic společného. Asi máte pravdu, ale jak se tenkrát choval váš děda? Co si oblékal? Kolik měl času na to, aby se koupal nebo trávil dovolenou někde v teplém Egyptě či Turecku?

V letních ulicích města v minulosti 
V letních ulicích města v současnosti 

Shrňme to! Na současné potřebě ochrany lidí se sice podepsaly klimatické změny, ale i dnešní móda či „volnočasová“ společnost. Není divu, že přibývá případů rakoviny kůže, a to obzvlášť té, která je způsobená UV zářením. Tady ale pomůže důsledná ochrana proti němu.

Proto, chraňte se!

RNDr. Pavol Arnold
Galenoderm, s.r.o.
Chairman of the Board